Pierniczki-witrażyki z żelków lub karmelków
Są takie grudniowe zapachy, które mówią: „oho, jeśli to czujesz, to wiedz, że coś się dzieje”. Mroźny, wiercący w nosie zapach arktycznego wiatru zwiastuje opady śniegu. Aromat świeżego igliwia budzi żądzę posiadania choinki, a pomarańcze i mandarynki cofają niektóre roczniki w czasy, gdy na cytrusy czekało się z takim utęsknieniem jak na Świętego Mikołaja. Cynamonowe odświeżacze powietrza w galeriach handlowych przypominają, że idą Święta i trzeba kupować prezenty.
Nie można też zapomnieć o zapachu pierniczków, które oszałamiają bogactwem aromatycznych przypraw. Cynamon, ziele angielskie, pieprz, gałka muszkatołowa, anyż, goździki, imbir, kardamon i kolendra – łączenie ich w różnych proporcjach przypomina komponowanie perfum. Ja już wypracowałam swoją ulubioną mieszankę i na liście składników podaję link do przepisu.
Na blogu mam już kilka przepisów na różnego rodzaju pierniczki, w tym roku dodaję kolejny do kolekcji. Pierniczki z cukrowymi szybkami są bardzo dekoracyjne i sprawdzają się jako ozdoba choinkowa czy akcent kolorystyczny na świątecznym stole. Przy tworzeniu witrażyków można eksperymentować z wielkością i kształtem otworów oraz z kolorami. Szybki można zrobić z kolorowych twardych cukierków albo z żelków. Te ostatnie sprawdzają się naprawdę nieźle, jednak trzeba mieć na uwadze, że dłużej zastygają i po kilku godzinach nadal lekko się lepią (ale do przeżycia – przechowując je dłużej, warto poprzekładać warstwy ciastek np. papierem do pieczenia). Moim zdaniem mają jednak taką przewagę, że łapczywi pierniczkożercy nie skaleczą się nimi przy jedzeniu. No i nie zapominajmy o efekcie „wow”. 😉
Składniki na pierniczki:
- 200 g masła, pokrojonego na kawałki
- 300 g miodu
- 200 g cukru trzcinowego Demerara (można zastąpić dodatkowymi 200 g miodu)
- 2 łyżki naturalnego kakao
- 2-3 łyżki przyprawy do piernika (najlepiej domowej)
- 800-850 g mąki pszennej (typu 650), plus dodatkowa ilość do podsypywania blatu
- 2½ łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 jajka
- 100 g kwaśnej śmietany 18% lub jogurtu greckiego
witrażyki:
- 400 g różnokolorowych karmelków/landrynek lub ok. 400 g żelków (albo kombinacje żelków i karmelków)
Z podanej ilości ciasta można upiec 5-6 blach pierniczków bez otworków (ilość zależy od grubości ciastek) oraz ok. 8 blach z pierniczków-witrażyków.
Roztop w rondelku masło, dodaj miód, cukier, kakao i przyprawę do piernika. Podgrzewaj na niewielkim ogniu i mieszaj, aż połączą się wszystkie składniki. Ostudź do temperatury ok. 40°C.
Do miski wsyp mąkę, wymieszaj ją z sodą, wlej zawartość rondelka, wbij jajka, dodaj śmietanę i wymieszaj drewnianą łyżką. Gdy powstanie jednolite, luźne ciasto, przykryj je folią i odstaw je do lodówki na 2-3 godz. do schłodzenia – wówczas stężeje.
Na podsypanej mąką stolnicy wałkuj ciasto na grubość około 5-7 mm i wykrawaj dowolne kształty dużą foremką (Ø ok. 10 cm), następnie za pomocą mniejszej foremki wykrawaj na środku otwory. Układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, pamiętając o ok. 3 cm odstępach, bo ciastka rosną.
Piecz w temp, 190°C przez 3-5 minut, następnie wysuń blachę z piekarnika, w każdym pierniczku umieść 1-2 karmelki albo 1-2 żelki (w zależności od wielkości otworu). Pierniczki z karmelkami piecz przez 3-5 minut, pierniczki z żelkami przez 1,5-2 minuty. Jeżeli roztopione cukierki nie wypełnią całego otworu, możesz rozprowadzić jeszcze płynną masę za pomocą wykałaczki.
Pierniczki z szybkami z karmelków zdejmij z papieru po ok. 10 minutach, gdy całkowicie zastygną. Szybki z żelków potrzebują ok. 20 – 30 min, żeby stężeć – po tym czasie należy szybkim ruchem ściąć je ostrym nożem z papieru i odłożyć „pleckami” do góry do przeschnięcia, ponieważ są dość lepkie.
Przechowuj w szczelnym pojemniku przez kilka tygodni (pierniczki z żelkowymi szybkami przełóż arkuszami papieru do pieczenia, bo mogą się skleić).
Wykonanie w urządzeniu Thermomix®:
Do naczynia miksującego włóż masło, dodaj miód, cukier, kakao i przyprawę do piekarnika, podgrzewaj 5 min/55°C/obr. 2. Wyjmij naczynie miksujące z obudowy, zdejmij pokrywę i odstaw na ok. 20 min do ostudzenia
Dodaj śmietanę i jajka, wymieszaj 30 s/obr. 3.
Dodaj mąkę i sodę, wyrób przy pomocy kopystki 2 min/Interwał. Przełóż do miski, przemieszaj kopystką, przykryj folią i odstaw do lodówki na 2-3 godz. do schłodzenia – wówczas masa stężeje.
Dalej postępuj wg instrukcji podanej wyżej.
Niesamowicie wyglądają te pierniczki. Świetny przepis.
Nie było problemu, żeby odkleić witrażyki od papieru, czy ma Pani na to jakiś sposób?
Nie miałam problemu. Sposoby odklejania opisałam w przepisie. 🙂