Chleb żytni na zakwasie z pestkami dyni
Chleby na zakwasie przygotowane z ciasta w 100 procentach żytniego są najłatwiejszymi do zrobienia bochenkami. Nie wymagają praktycznie żadnych zdolności manualnych. Jeżeli jesteś na tyle ogarniętą osobą, że dasz radę nasypać mąkę do miski i wymieszać ją z wodą, to chleb żytni nie będzie stanowić dla Ciebie problemu. To jest naprawdę bardzo łatwy przepis.
Przypuszczam, że zapytasz mnie zaraz, jaka jest różnica między zakwasem a zaczynem. Zaczyn to nic innego jak zakwas, który został „nakarmiony” kilka godzin wcześniej. Zarówno zakwas, jak i zaczyn składają się z tego samego – z mąki i wody, lecz zaczyn jest bardziej dziarski, bo dzikie drożdże w nim zawarte są świeżo namnożone i gotowe do przefermentowania kolejnej partii mąki, z której chcesz upiec chleb. Odrobina zaczynu odłożona na później staje się później w naszej terminologii zakwasem. Ot, i cała filozofia…
Składniki (zaczyn):
- 2-3 łyżki zakwasu żytniego lub pszennego
- 200 g mąki żytniej (typ 720)
- 200 g wody
Do miski włóż zakwas, dodaj mąkę i wodę, wymieszaj do połączenia składników i przykryj folią spożywczą albo talerzykiem. Odstaw na 6-8 godz. w temp. pokojowej lub do czasu, aż zaczyn podwoi objętość.
Składniki (na chleb, forma keksowa dł. 30 cm):
- 400 g zaczynu
- 400 g mąki żytniej (typ 720)
- 425 g wody
- 20 g siemienia lnianego
- 60 g pestek dyni
- 15 g soli
Odważ 400 g zaczynu, a resztę odłóż do słoika i schowaj do lodówki – ten pozostały rozmnożony zakwas przyda się do przygotowania następnego chleba.
Wymieszaj w misce zaczyn, mąkę, wodę, siemię lniane i pestki dyni oraz sól. Nie trzeba tego ciasta długo wyrabiać, wystarczy, że składniki się połączą. Odstaw pod przykryciem na około 1 godz., aby ciasto wstępnie przefermentowało.
Po tym czasie zamieszaj ciasto ponownie i przełóż do formy keksowej natłuszczonej dokładnie masłem. Ciasto powinno wypełniać formę do ¾ wysokości. Unieś formę nad blat i dość energicznie uderz nią o jego powierzchnię – to sprawi, że pozbawisz masę pęcherzyków powietrza i ułożysz ją lepiej w formie. Zwilżoną wodą dłonią wygładź wierzch ciasta.
Formę przykryj natłuszczoną folią albo włóż do worka foliowego w taki sposób, aby nie dotykał on ciasta. Kiedy ciasto dorośnie do brzegów formy (w temp. pokojowej powinno to zająć ok. 2 godz.), rozgrzej piekarnik do temp. 250ºC.
Włóż formę z ciastem chlebowym na najniższą szynę piekarnika. Do piekarnika możesz wrzucić kilka kostek lodu, aby go zaparować – dzięki temu chleb lepiej wyrośnie, a jego skórka będzie bardziej lśniąca.
Piecz 15 min, następnie uchyl drzwi piekarnika, żeby wypuścić parę i obniż temp. do 210ºC. Piecz kolejne 25 min.
Bochenek wyjmij ostrożnie z formy i jeśli jest taka konieczność, dopiekaj kolejne 5 min na blasze.
Zdobądź się na cierpliwość i chleb pokrój na kromki dopiero po całkowitym ostudzeniu.
Pycha !
Ten chleb jest poprostu mega. Powala smakiem. Wyszedł mi dokładnie taki jak na zdjęciu a był to mój pierwszy chleb całkowicie żytni. Dziękuję za świetny przepis ?
Doroto, bardzo się cieszę! <3
A mi nie wyszedł, wyrastał ponad 6h a teraz przecież ciepło, upały, zakwas dobrze pracujący..co się stało?dlaczego,w czasie pi9eczeni pękł bok chleba – domyślam się, że za mało wyrastał prawda?