Tarta „amonit” ze szpinakiem, fetą i ricottą
Amonitem nazwał ją mój Małż, bo kształt skojarzył mu się ze skamieliną (całe szczęście, że kształt a nie stopień twardości). Ja miałam zatytułować ją „ślimak”. Można ją pokroić w trójkąty jak tradycyjną tartę, można również odrywać po kawałku, maczać w sosie czosnkowym i zajadać.
Taka tarta z pewnością posmakuje wszystkim szpinakożercom. Farsz jest klasyczny – młode liście w połączone z parą serów. Kremowa ricotta i słona feta w towarzystwie czosnku świetnie pasują do szpinaku.
Składniki – ciasto:
- 450 g mąki (typ 650)
- 220 g zimnego masła
- 2 duże jaja
- płaska łyżeczka soli
- masło do wysmarowania formy
- 1 rozkłócone jajko do smarowania
farsz:
- 250 g świeżego szpinaku (baby)
- 100 g sera typu feta
- 100 g sera ricotta
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka masła klarowanego
- świeżo mielony czarny pieprz, opcjonalnie sól
sos czosnkowy:
- 4 łyżki majonezu
- 4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
- 1 ząbek czosnku
- przyprawy: sól, cukier, sok z cytryny, 1/2 łyżeczki suszonej bazylii
Najpierw przygotuj ciasto – na stolnicę wsyp mąkę i sól, pokrój zimne masło, wbij jajka i siekając nożem, połącz wszystkie składniki. Szybko zagnieć jednolite ciasto. Możesz je też zrobić innym sposobem, o którym pisałam kiedyś tutaj (klik). Gotowe ciasto owiń w folię lub włóż do woreczka i umieść w lodówce.
Szpinak opłucz, dobrze otrząśnij i poobrywaj grubsze łodyżki. Posiekaj.
Czosnek obierz i pokrój na cienkie plasterki. Zeszklij na maśle klarowanym.
Na patelnię z czosnkiem wrzuć szpinak, podsmażaj często mieszając, aż zmniejszy objętość, po czym zdejmij z kuchenki i dodaj oba sery. Dopraw świeżo mielonym pieprzem i wymieszaj na gładką masę. Jeśli uważasz, że trzeba, to dosmacz solą. Odstaw do przestygnięcia.
Rozwałkuj ciasto na grubość około trzech milimetrów, następnie pokrój na pasy szerokie na około 7 centymetrów. Na środku każdego kawałka ciasta układaj w miarę cienki wałek farszu i szczypiąc krawędzie palcami, ostrożnie zlepiaj brzegi (tak, aby w przekroju rulon przypominał łezkę).
Na natłuszczonej formie układaj rulony spiralnie (w kierunku od środka na zewnątrz) i łączeniem do dołu. Staraj się łączyć poszczególne segmenty. Ukształtowaną tartę posmaruj rozmąconym jajkiem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C na pół godziny.
Podawaj z sosem czosnkowym, który przygotowuje się szybciorem w trakcie pieczenia tarty – do majonezu wymieszanego z jogurtem (tudzież jogurtu wymieszanego z majonezem) dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, mniej więcej łyżeczkę soku z cytryny, po szczypcie soli i cukru oraz bazylię. Zamieszaj dokładnie, odstaw do lodówki na te pół godziny, kiedy się piecze tarta, aby się przegryzły smaki.
Uwielbiam!! Robiłam kiedyś takiego ślimaka, ale ricottę dałam do ciasta a do szpinaku oscypka!! 🙂
Wygląda świetnie, zwinięta po prostu idealnie 🙂
bardzo ciekawy przepis
wygląda kusząco, uwielbiam tarty 🙂
Jakież to śliczne!
Dzięki :))
Cóż za genialny pomysł, żeby urozmaicić tartę szpinakową! Jestem zachwycony! 🙂
Dziękuję, aż pokraśniałam z radości 🙂