Łazanki z kiszoną kapustą i grzybami
Łazanki z kiszoną kapustą i grzybami to jedno z tych niewymyślnych dań, które darzy się dużym sentymentem i chętnie do nich wraca. To tylko cztery składniki tak proste, że chciałoby się powiedzieć „przaśne” – a tyle smaku! Słodka, lekko zrumieniona cebulka, kwaskowata kiszona kapusta, aromatyczne grzyby i makaron w formie łazanek, który łączy to wszystko w całość. Łatwe, tanie, babcine danie, które w wielu domach zajmuje honorowe miejsce na wigilijnym stole.
Zanim przejdziesz do przepisu, przeczytaj kilka wskazówek, które sprawią, że to danie będzie właśnie takie, jak oczekujesz. 🙂
Kiszona kapusta może się okazać zbyt kwaśna. Zawsze musisz jej spróbować, zanim zabierzesz się za gotowanie! Jeśli przerasta cię stężenie kwasu, wypłucz kapustę w zimnej wodzie i starannie odciśnij. Możesz także część kiszonej kapusty zastąpić białą, niekiszoną – posiekaj ją tylko jak należy. Również w przypadku grzybów masz możliwość wprowadzenia modyfikacji. Zamiast suszonych grzybów leśnych możesz użyć grzybów świeżych lub mrożonych – warto je podsmażyć z cebulką, żeby odparować nadmiar płynu i skoncentrować smak. Podsmażone pieczarki też zdadzą egzamin. Końcowe zapiekanie nie jest obowiązkowe, ale warto dokończyć w ten sposób potrawę. Smaki lepiej się połączą, a składniki nabiorą jeszcze lepszej konsystencji. Łazanki na drugi dzień są jeszcze smaczniejsze, więc warto zrobić ich więcej – na zdjęciach widać, że u mnie była to podwójna porcja.
Świat się nie zawali, jeżeli zamiast łazanek użyjesz innego makaronu, jednak dobrze ci radzę – wybierz jajeczny, będzie lepiej smakował. Możesz też pójść na całość i łazanki przygotować samodzielnie, korzystając np. z przepisu na makaron do rosołu, który w zamierzchłych czasach pojawił się na blogu. Ciasto po rozwałkowaniu musisz pokroić w pasy szerokie na 2 cm, a następnie pociąć je w kwadraty i gotować w osolonym wrzątku ok. 2 min od wypłynięcia.
Teraz pozostaje mi już tylko życzyć powodzenia i smacznego! 🙂
Składniki (3 – 4 porcje):
- 20 g suszonych grzybów
- 175 g wrzątku
- 200 – 225 g cebuli
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka masła + porcja do natłuszczenia naczynia żaroodpornego
- 350 g dobrze odciśniętej kiszonej kapusty, z grubsza posiekanej
- ok. ½ szklanki wody lub soku z kiszonej kapusty (opcjonalnie)
- 250 g łazanek lub innego jajecznego makaronu (zajrzyj do wstępu)
- przyprawy: sól i świeżo mielony czarny pieprz, szczypta mielonego kminku (opcjonalnie)
Suszone grzyby opłucz na sitku pod zimną bieżącą wodą, przełóż do rondelka, zalej wrzątkiem i odstaw na ok. 20 min, następnie gotuj na małym ogniu przez kolejne 20 min. Odsącz, wywar z gotowania grzybów zachowaj, grzyby przestudź i pokrój w 1 cm kostkę.
Posiekaj cebulę. Na dużej patelni rozgrzej olej i masło, dodaj cebulę i podsmażaj ją, aż lekko się zrumieni i nabierze słodyczy.
Do cebuli dodaj kapustę i wywar z gotowania grzybów, nałóż pokrywkę i duś do miękkości na niewielkim ogniu. Co jakiś czas zaglądaj i sprawdzaj, czy nic się nie przypala i czy nie trzeba dolać wody. Jeśli kapusta nie jest bardzo kwaśna albo gdy preferujesz intensywne smaki, zamiast wodą, możesz podlewać kapustę sokiem z kiszenia.
Ugotuj łazanki zgodnie z przepisem na opakowaniu i wymieszaj z duszoną kapustą, dopraw do smaku solą i pieprzem, możesz dodać solidną szczyptę mielonego kminku.
Rozgrzej piekarnik do 200°C
Naczynie żaroodporne natłuść masłem i przełóż do niego łazanki z kapustą. Nałóż pokrywkę i zapiekaj pod przykryciem przez 20-25 min.
Podawaj jako samodzielne danie albo dodatek, np. do mięs.
Pysznie wygląda ten przepis. Uwielbiam łazanki! Idą dokupić kapusty 🙂