Królik duszony w piwie ze szparagami
Mimo tego, że Człowiek Wyżerka robi maślane oczy do każdego dania, które ma w sobie boczek albo kawałki mięsa, najlepiej takiego z chrupiącą skórką, wcale nie jadamy mięsnych posiłków tak często, jak mogłoby się wydawać po przejrzeniu przepisów zamieszczonych na blogu. Nie kryjemy się z tym, że mięso bardzo lubimy, a do naszych faworytów należy królik, król niedzielnych obiadów. Najczęściej duszę go w śmietanie, w sezonie dodając do niego szparagi, a później kurki.
Niedawno postanowiłam przełamać rutynę, nieco zaryzykować i królik wylądował w piwie. Sos jest wyrazisty i charakterny – ma w sobie typową dla pszenicznego piwa lekką goryczkę, przełamaną jednak słodyczą cebuli i szparagów – jest smaczny sam w sobie i wychodzi go bardzo dużo, zajadałam się nim na drugi dzień z kaszą gryczaną. Mięso, które długo dusi się w sosie, jest bardzo delikatne i rozpada się pod naporem widelca.
Składniki (4 solidne porcje):
- ok. 700 – 800 g kawałków królika (comber, tylne skoki)
- 2 łyżki mąki pszennej
- 400 – 450 g cebuli
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki oleju
- 1 litr piwa pszenicznego
- 500 – 600 g zielonych szparagów
- 200 g śmietany kremówki
- przyprawy: sól, świeżo mielony czarny pieprz, 1 łyżeczka ziół prowansalskich
- posiekana natka pietruszki do podania
Królika podziel na 4 kawałki, oprósz z każdej strony solą i pieprzem, następnie mąką. Odstaw na chwilę i zajmij się cebulą.
Cebulę pokrój w kostkę – nie musi być drobniutka. W głębokiej patelni o grubym dnie albo w szerokim i solidnym rondlu, który pomieści wszystkie składniki, rozgrzej olej i dodaj masło, po czym wrzuć cebulę i smaż na średnim ogniu ok. 5 min, aż lekko się zrumieni. Zsuń ją na na bok patelni albo przełóż do innego naczynia, zwiększ nieco płomień i na tej samej patelni obsmaż z dwóch stron kawałki królika, aż nabiorą złotobrązowej barwy.
Królika i cebulę zalej piwem, duś na niewielkim ogniu pod przykryciem ok. 1½ godziny, następnie uchyl pokrywkę, zwiększ nieco płomień i duś kolejne ½ godziny, aby płyn zredukował się o połowę.
W tym czasie opłucz szparagi pod bieżącą wodą, aby pozbyć się resztek piasku, otrząśnij. Odłam zdrewniałe końcówki i wyrzuć (albo zachowaj do bulionu warzywnego). Oczyszczone szparagi pokrój na 4 – 5 cm kawałki, dodaj do królika razem z ziołami prowansalskimi i śmietaną. Duś pod przykryciem ok. 7 minut – tyle, ile potrzeba, żeby szparagi się ugotowały, ale zachowały jędrność. Dopraw do smaku solą i pieprzem, posyp natką.
Królik duszony w piwie ze szparagami świetnie smakuje zarówno z pieczonymi ziemniakami, jak i kaszą gryczaną.
Królik plus śmietana to połączenie, które zawsze się sprawdza 🙂