Jak zrobić tzatziki?
Tzatziki, dzadziki lub bardziej swojsko caciki to bardzo znany grecki sos, szczególnie popularny w czasie wielkiego letniego grillowania. Nadaje się nie tylko do dań z rusztu. Ja, na przykład, uwielbiam okraszać nim wszelkie placki, zwłaszcza ziemniaczane lub ziemniaczano-cukiniowe.
Tego dipu możesz używać niemal do wszystkiego – dobrze się komponuje z pieczywem, szczególnie z grzankami, z różnymi smażonymi daniami (dajmy na to ze wspomnianymi przeze mnie plackami) oraz np. pieczonym drobiem.
Aby uniknąć irytującego podchodzenia sosu wodą, musisz wycisnąć, co się da z ogórków. Dlatego, aby osiągnąć spektakularny efekt, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do przygotowania tzazików na pewno przyda Ci się drobne sitko na starte ogórki i ściereczka kuchenna albo spory płat gazy, w które można zawinąć pulpę, by wycisnąć jeszcze więcej. Przy okazji jeszcze zauważę, że płynu z ogórków nie warto wylewać, bo można jej użyć do koktajli lub wody smakowej.
Widziałam, że w niektórych przepisach tzatziki doprawia się cukrem – wiele osób przyzwyczajonych do smaku gotowych przypraw sypie go na potęgę. Mimo tego, że zajadam się słodko-kwaśną mizerią, to tzatzików nie słodzę 😉
Składniki:
- 1 duży ogórek lub 2 mniejsze (ok. 350 g)
- 2 niewielkie ząbki czosnku albo 1 spory
- 2 – 3 łyżki oliwy z oliwek
- 400 g gęstego jogurtu naturalnego (greckiego)
- 1 mały pęczek koperku
- ok. 20 sporych listków mięty
- sok z małej cytryny
- sól, czarny pieprz (opcjonalnie)
Ogórki porządnie umyj (możesz, ale nie musisz obierać), przekrój wzdłuż i łyżeczką wybierz część nasienną – w niej jest najwięcej wody. Wydrążone ogórki zetrzyj na tarce o dużych oczkach, przełóż na sitko, lekko osól, przemieszaj i zostaw najlepiej na kilka godzin lub na noc w lodówce, aby puściły wodę i odciekały. Od czasu do czasu wyciskaj płyn, dociskając ogórkowe wiórki np. łyżką.
Piszę, że najlepiej zostawić ogórki na kilka godzin, ale jeśli nie masz tyle czasu, to nic się nie stanie, jeśli trochę bardziej pomaltretujesz je ręcznie. Daj im jednak chociaż pół godziny po oprószeniu solą, żeby puściły wodę.
W międzyczasie obierz czosnek i przeciśnij go przez praskę do miseczki z dwiema łyżkami oliwy. Wymieszaj. Jeśli oliwa z czosnkiem postoi przez kilka godzin, jej smak się znacznie zaostrzy – możesz zatem odstawić ją na dłuższy czas.
Gdy większość płynu odcieknie z ogórka, możesz dodatkowo odcisnąć wiórki, posiłkując się ściereczką kuchenną albo sporym płatem gazy. Jeśli nie chcesz brudzić ręcznika, to wyciśnij ręcznie maksymalnie dużo wody.
Połącz starte ogórki z jogurtem i czosnkową oliwą. Dodaj drobno posiekany koperek oraz miętę i sok z cytryny. Dopraw do smaku solą i opcjonalnie pieprzem.
Przed podaniem warto schłodzić w lodówce, aby smaki się połączyły.
Tzatziki ??? W sumie pierwszy raz słyszałem o takim czymś ale wygląda apetycznie 🙂
Uwielbiam ten sos! podaję go również do grillowanego mięsa, ale nigdy nie słyszałam, że można go posłodzić, brrr …! Pozdrawiam