Fuczki – placki z kiszonej kapusty
O tych plackach dowiedziałam się od koleżanki z pracy, która jakiś czas temu w Bieszczadach miała okazję spróbować tego dania. To tania potrawa, typowa dla kuchni ludowej, wykorzystująca proste składniki, które znajdowały się w spiżarce każdej zapobiegliwej gospodyni. W biedniejszych/oszczędniejszych/eliminacyjnych wariantach mleko można zastąpić wodą i pominąć jajka – placki nie będą się rozpadać dzięki mące, ale stracą na smaku. Dodatek podsmażonej cebuli też robi fuczkom dobrze, szczególnie, kiedy są to plastry – zyskują dzięki nim na urodzie.
Podstawowym składnikiem jest tutaj kiszona kapusta, więc warto wybrać jak najsmaczniejszą, jędrną i niezbyt kwaśną. Zdecydowanie najlepsza jest ta ukiszona samodzielnie albo zakupiona w gospodarstwie, które się w tym specjalizuje. Najbardziej smakują nam placki przygotowane z kapusty, która się kisiła ok. 10 dni. Człowiek Wyżerka zawsze najada się nimi po kokardy i przy ostatnim placku niemal dochodzi do rękoczynów.
Żeby nie było, że się snobuję, promując produkty bio-eko-sreko, dodam, że placki z marketowej kapusty z folii też wyjdą zjadliwe – robiłam i z takiej, i zajadałam się nimi jak prosiak.
Składniki (ok. 30 sztuk):
- 500 g dobrze odciśniętej kiszonej kapusty
- 250 g mleka
- 3 duże jajka
- 200 – 220 g mąki pszennej
- przyprawy: 1 łyżeczka majeranku, 1 solidna szczypta mielonego kminku, ¾ łyżeczki soli, ½ łyżeczki świeżo mielonego czarnego pieprzu,
- 3 – 4 cebule, pokrojone w 5 mm plastry (czerwona cebula też się nada)
- olej rzepakowy lub masło klarowane do smażenia
do podania:
- kwaśna śmietana lub jogurt grecki
- sos tzatziki
Zanim zabierzesz się do siekania kapusty, sprawdź jej smak. Jeśli jest bardzo kwaśna, opłucz ją i starannie odciśnij. Kapustę drobno posiekaj albo rozdrobnij partiami w malakserze.
Mleko zmiksuj z jajkami, mąką i przyprawami, aby uzyskać ciasto nieco gęstsze od naleśnikowego.
Do ciasta dodaj posiekaną kapustę, wymieszaj.
Na patelni rozgrzej olej albo masło, ułóż kilka plasterków cebuli i od razu nakładaj na nie 1 – 2 łyżki ciasta na placki. Smaż ok. 2 min z każdej strony. Usmażone placki odkładaj na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Fuczki podawaj na ciepło z dodatkiem kwaśnej śmietany, jogurtu albo sosu tzatziki.
Wariant! 1 – 2 duże cebule możesz posiekać, lekko zrumienić na maśle lub oleju i dodać do masy na placki, pomijając etap smażenia fuczek z plastrami cebuli.