Fasolka szparagowa z sosem tahini
Dla większości z nas pierwszym skojarzeniem po usłyszeniu hasła „fasolka szparagowa” jest bułka tarta i masło. Warzywo to lubi się też z czosnkiem. Warto wyjść poza bezpieczny schemat i, sięgając po egzotyczne składniki, spróbować fasolki szparagowej „inaczej”. Kiedyś zamieściłam wersję z mleczkiem kokosowym, dzisiaj przyszła kolej na przepis na fasolkę z aromatycznym, aksamitnym sosem na bazie sezamowej pasty tahini.
Sam przepis na sos jest wart zapamiętania, ponieważ pasuje nie tylko do wspomnianej fasolki. Wypróbowałam go już z kalafiorem, brokułem, pieczonymi burakami i nawet z najzwyklejszą sałatą. Za każdym razem był to strzał w dziesiątkę.
Składniki (4 porcje):
- ok. 800 g zielonej fasolki szparagowej
- przyprawy: sól, cukier
- opcjonalnie: sezam
sos tahini (ok. ½ szklanki):
- 2 pełne łyżki sezamowej pasty tahini
- 1 ząbek czosnku
- sok z ½ niewielkiej cytryny
- około ⅓ szklanki zimnej wody
- solidna szczypta soli
Fasolkę opłucz, odetnij szypułki i pozbaw zdrewniałego łyka, jeśli jest taka potrzeba.
Zagotuj 3 litry wody, wsyp 1 czubatą łyżkę cukru i 1 czubatą łyżeczkę soli. Wrzuć fasolkę i gotuj ją ok. 10 minut, jeśli jest młoda i cienka. Starsza i grubsza fasolka może potrzebować nawet 20 min. Warto w trakcie gotowania wyjąć jedną fasolkę i spróbować, czy już jest dobra.
Kiedy fasolka będzie gotowa, odcedź ją i przelej zimną wodą.
W czasie, kiedy fasolka się gotuje przygotuj sos: w moździerzu rozetrzyj ząbek czosnku z solidną szczyptą soli, następnie dodaj tahini i sok z cytryny. Jeśli nie posiadasz moździerza, czosnek przeciśnij przez praskę.
Ucieraj przez chwilę, aby wszystkie składniki się połączyły – sos wyraźnie zgęstnieje. Na koniec stopniowo dolewaj wodę, by uzyskać pożądaną konsystencję.
Fasolkę podziel na 4 porcje. Każdą polej sosem i opcjonalnie posyp surowym lub prażonym sezamem.