Wiosenna lekkość wg Davida Gaboriauda i Almette
Nietrudno ostatnio zaobserwować, że od jakiegoś czasu występują u nas dwie pory roku: jesienio-zima i wiosno-lato. Wyskakując z zimowych kurtek i puszystych swetrów, ze zgrozą zauważamy, że pulchnego ciałka nie da się pozbyć tak łatwo jak zimowej odzieży, a z trudem dopięty guzik z letnich spodni przy gwałtownym ruchu może komuś wybić oko. Z nadejściem wiosny wzrasta więc zainteresowanie rozmaitymi dietami – ze mną nie jest inaczej, chociaż zawsze wychodziłam z założenia, że jedną dietą się nie najem i za jednym zamachem obskakiwałam kilka albo w parę dni wyrabiałam tygodniowy plan.
Jakiś czas temu stwierdziłam jednak, że koniec tego dobrego – muszę zacząć działać. Dieta ŻP na mnie nie działa, bo wieczorami spada mi motywacja, za to wzrasta pociąg do lodówki.
Postanowiłam w takim razie wprowadzić do jadłospisu wiosenną lekkość, zamieniając, gdzie się da, kaloryczne składniki na te lżejsze (np. sosy do sałatek robię na bazie jogurtu a nie majonezu) – bez straty dla smaku, z korzyścią dla sylwetki. Dbam o to, by w codziennych posiłkach pojawiały się sezonowe warzywa i pierwsze krajowe owoce. Staram się mieć w pracy jakieś pełnowartościowe przekąski, żeby nie dopuszczać do powstania uczucia ssącego głodu.
Skoro już jesteśmy w temacie wiosennego, dobrego smaku i sezonowości, to śpieszę donieść, że Almette we współpracy z ambasadorem marki, Davidem Gaboriaudem – znanym z tego, że propaguje ideę slow food i delektowania się jedzeniem – wprowadziło do oferty dwa nowe smaki: Almette z rzodkiewkami oraz Almette ze szpinakiem i czosnkiem.
Te smaki dostarczają 100% naturalnej przyjemności – i nie jest to puste hasło reklamowe. Serki Almette cenię od dawna za to, że ich skład jest w 100% naturalny i gwarantuje doskonały, pełny smak. W ich składzie na próżno szukać barwników i konserwantów. I wytwarza się je z polskiego mleka! Jeżeli nie masz czasu czy możliwości przygotować takiego serka w domu, bez wahania możesz sięgnąć po ten produkt.
Chyba każdy zna z dzieciństwa smak pierwszych rzodkiewek z ogródka i twarożku w formie jakże prostej, ale pysznej, pasty kanapkowej. Połączenie soczystej zieleni szpinaku i czosnku to też klasyka, która się nie znudzi i ma wiosenny klimat
Właśnie te smaki David Gaboriaud wykorzystał w oryginalnych przepisach, które udowadniają, że twarożek wcale nie oznacza nudnej kanapki. Przed Wami cztery nowatorskie, proste i wiosenne receptury.
PRZEPISY DLA 2 OSÓB
- Frittata z serkiem Almette ze szpinakiem i czosnkiem oraz szynką długo dojrzewającą
Składniki:
- 4 jajka ekologiczne lub jedynki,
- 2 łyżki serka Almette ze szpinakiem i czosnkiem,
- 2 plastry szynki długo dojrzewającej (np. Serrano, parmeńska),
- 2 łyżki posiekanej dymki,
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki,
- 1 łyżeczka masła klarowanego,
- sól, pieprz
Do miski wbij całe jajka i roztrzep widelcem. Dopraw solą i pieprzem. Na rozgrzanej patelni (z metalową rączką) na maśle klarowanym smaż na średnim ogniu masę jajeczną do czasu aż wierzch zacznie się ścinać. Dodaj dwie łyżki serka Almette i ułóż plastry szynki. Wstaw patelnię do piekarnika i zapiekaj w 160 stopniach pod grillem aż góra się zetnie. Wyjmij frittatę z piekarnika, posyp natką i dymką. Bon appetit 🙂
- Angielskie scones pieczone, podane z serkiem Almette ze szpinakiem i czosnkiem oraz jajkiem w koszulce
Składniki:
scones:
- 250 g mąki pszennej typu 450,
- 125 ml mleka,
- 1 jajko + 1 żółtko do smarowania,
- 50 g roztopionego masła,
- łyżka cukru,
- szczypta soli,
- 1 płaska łyżka proszku do pieczenia
dodatki:
- 4 pieczarki brązowe (portobello),
- kilka listków szpinaku,
- 2 jajka,
- 1 łyżka octu białego
Scones – w misce wymieszaj mąkę z cukrem, solą oraz proszkiem do pieczenia. Ubij jajko z mlekiem i roztopionym masłem i wymieszaj z mąką. Wyrabiaj ciasto aż będzie gładkie i elastyczne. Odstaw na 30 minut. Po tym czasie uformuj z ciasta kulki wielkości piłeczki do golfa, a następnie delikatnie je spłaszcz. Za pomocą pędzelka posmaruj je żółtkiem. Piecz w 180 stopniach przez 20-25 minut lub do momentu, kiedy będą złociste i ładnie wyrosną. Wyjmij je z piekarnika i odstaw do wystygnięcia.
Pieczarki pokrój w plastry. Podsmażaj na maśle klarowanym przez kilka minut.
Wbij jajka do dwóch oddzielnych miseczek.
Nalej pół rondelka wody i doprowadź do wrzenia. Wymieszaj gotującą się wodę z łyżką octu, a następnie na małym ogniu za pomocą łyżki zrób wir. Do wiru wlej jajko. Gotuj 2 minuty. Odcedź za pomocą łyżki cedzakowej i przełóż jajko na papierowy ręcznik. Zrób kolejny wir w wodzie i powtórz czynność wlewania jajka w wir.
Scones przekrój na dwie części. Jedną posmaruj serkiem Almette. Ułóż warstwowo liście szpinaku, smażone pieczarki i ułóż delikatnie jajko w koszulce. Serwuj od razu!
3. Grzanka z wędzonym łososiem i serkiem Almette z rzodkiewkami
Składniki:
- 4 kromki bagietki,
- 4 łyżki serka Almette z rzodkiewkami,
- 4 plastry wędzonego łososia,
- kilka listków świeżej kolendry,
- 2 rzodkiewki,
- 1 cytryna
piklowana cebula:
- 1 czerwona cebula,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka cukru,
- 50 ml wody,
- 50 ml octu z jabłek.
Bagietki opiecz na grillu.
Piklowana cebula: w rondelku wymieszaj wodę z octem, cukrem, solą i doprowadź do wrzenia. Cebulę pokrój na bardzo cienkie plastry (możesz użyć mandoliny do krojenia warzyw) i przełóż do miseczki. Wlej gorącą wodę z octem i wymieszaj. Odstaw do wystygnięcia.
Rzodkiewkę pokrój na bardzo cienkie plastry. Cytrynę pokrój na ćwiartki.
Posmaruj każdą kromkę serkiem Almette z rzodkiewkami. Ułóż warstwowo: plasterki rzodkiewki, po jednym plastrze wędzonego łososia, a na nim kilka plasterków piklowanej cebuli. Udekoruj listkami kolendry. Podaj z cytryną.
- Selerowe risotto z serkiem Almette ze szpinakiem i czosnkiem oraz orzechami włoskimi
Składniki:
- ½ selera,
- ½ białej części pora,
- 1 szalotka,
- 80 ml białego wytrawnego wina,
- 4 łyżek serka Almette ze szpinakiem i czosnkiem,
- 20 g masła
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 2 łyżki orzechy włoskie prażone,
- 2 łyżki drobno posiekanego szczypiorku,
- woda lub bulion,
- sól, pieprz
Seler obierz i pokrój w drobnej kostkę wielkości ok. 0,5 x 0,5 cm.
Por i szalotkę drobno posiekaj. Orzechy włoskie upraż na suchej patelni.
Na maśle klarowanym duś por i szalotkę przez ok. 2-3 minut. Dodaj seler i duś kolejne 3 minuty.
Wlej białe wino i poczekaj aż wyparuje. Następnie dolewaj stopniowo wodę lub bulion i gotuj aż seler będzie al dente. Na koniec dodaj masło i serek Almette i mieszaj aż się rozpuszczą. Serwuj risotto na talerzach i posyp orzechami włoskimi prażonymi oraz posiekanym szczypiorkiem.
/wpis sponsorowany zawierający lokowanie produktu/
Obydwa smaki serków przypadły mi do gustu, chociaż jeszcze nie próbowałam żadnych „dań” z ich wykorzystaniem. Przepis na selerowe risotto, na pewno wykorzystam w najbliższych dniach. Może przy okazji zaskoczę rodzinę swoimi kulinarnymi pomysłami 😉