Mleczne rogale z czekoladą
Puszyste, ale treściwe rogale o wyraźnym mleczno-maślanym posmaku i czekoladowym środku świetnie się nadają na kolację albo śniadanie. Do pomocy przy formowaniu można zatrudnić dzieci, które na pewno zżera ciekawość, w jaki sposób pyszne nadzienie umieszcza się w środku rogalików. Efekty wspólnej pracy chętnie zapakują do swoich śniadaniówek, a rodzic pozwoli na to bez wyrzutów sumienia, które doskwierałyby mu, gdyby pociechy upchnęły tam dmuchany gotowiec w typie 7Days z farszem naładowanym konserwantami, stabilizatorami i emulgatorami (klik).
Nie będę twierdziła, że jest to zdrowy wypiek realizujący modną ostatnio politykę „zero glutenu, zero cukru, zero mleka” (jednak nie ma w nim jajek). Ale w jedzeniu chodzi również o przyjemność, a nie tylko o maksymalizację wartości odżywczych, prawda?
Składniki (8 rogali):
- 500 g mąki pszennej (typ 500)
- 4 czubate łyżki pełnego mleka w proszku (80 g)
- 250 ml ciepłej wody (albo 250 ml pełnotłustego mleka, jeżeli nie masz mleka w proszku)
- 50 g roztopionego, ostudzonego masła
- 7 – 8 g drożdży instant (1 saszetka)
- 3 łyżki cukru (60 g)
- 1 płaska łyżeczka soli
do nadziania:
- tabliczka deserowej albo mlecznej czekolady
- 30 g masła
dodatkowo:
- 1 jajko rozbełtane z łyżką mleka do posmarowania rogali
Mąkę przesiej do miski, dodaj drożdże, cukier, mleko w proszku i sól. Wlej wodę i roztopione masło. Wyrabiaj, aż powstanie gładkie, dość gęste ciasto, które nie będzie się kleić do ręki i miski. Uformuj je w kulę, przykryj miskę folią i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę do wyrośnięcia.
Przygotuj nadzienie: W kąpieli wodnej rozpuść posiekane masło i połamaną na kawałki czekoladę. Wymieszaj i odstaw do przestygnięcia na kwadrans, aby masa nieco stężała.
Wyrośnięte ciasto wyrób raz jeszcze. Rozwałkuj, lekko podsypując mąką, na okrągły placek o grubości 1 cm. Pokrój go na 8 trójkątów.
U podstawy każdego trójkąta nałóż łyżeczką porcję czekolady, załóż brzeg ciasta, dociśnij je wokół nadzienia, aby nie wypłynęło, następnie zwiń do końca, formując rogala*. Pamiętaj, żeby koniec trójkąta założyć pod spód rogala, a jego rożki delikatnie skręcić i dociągnąć do siebie, tworząc łagodny łuk – w ten sposób zachowa ładny kształt.
Uformowane rogale ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj folią, aby nie obeschły i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (15-30 min w zależności od temperatury).
Wyrośnięte rogale posmaruj jajkiem rozmąconym z mlekiem i piecz przez 15 – 20 minut w 190ºC.
Najlepiej smakują na ciepło w towarzystwie szklanki mleka albo kakao.
* zwijaj podobnie jak pokazałam na zdjęciach pomocniczych w przepisie na rogale marcińskie z tą różnicą, że u podstawy nie trzeba robić nacięcia.
Ja również staram się- lekko- ograniczać gluten i mleko, jednak kiedy mam chęć na owsiankę na mleku, kromkę chleba czy ciasto, to po prostu jem 🙂 A Twoje rogaliki… maślane i z czekoladą są po prostu… idealne!!!
’niebo w gębie’ 😀 uwielbiam takie rogaliki
czekoladowe opętanie 🙂 wspaniałe 🙂
Jakie to ma być dokładnie mleko?w sensie, że takie dla dzieci Bebiko czy coś?
zwyczajne, najlepiej pełne i nie granulowane 🙂 nie modyfikowane dla dzieci.
zrobiłam według przepisu z zachowaniem wszelkich proporcji i wyszła jedna wielka klapa!!!!
A co konkretnie nie wyszło?
Śliczne, takie puchate i zgrabniutkie 🙂 Nie oparłabym się 🙂
Idealne! Do szklanki kakao chętnie bym porwała kilka sztuk 🙂
Pyszne rzeczy!
Obłędne 🙂 Dziękuję za przepis 🙂