Uszka z kapustą i grzybami
Czy Wy też macie wrażenie, że przed świętami wszyscy narzucają sobie wściekłe tempo? Mimo tego, że jestem na macierzyńskim, to pracuję w domu jako korektorka w dwóch gazetach i obie chcą się „zgrać” jak najszybciej. Teraz dopiero zaczynam sobie uświadamiać, jak trudno jest połączyć jakąkolwiek pracę oraz hobby z wychowywaniem dwójki dzieci i prowadzeniem domu. Doba staje się dramatycznie krótka, a człowiek zaczyna przypominać zombie. Jestem chyba masochistką, bo lubię czuć tę presję czasu, ale czasem mam dość. Jeśli w ciągu dnia usiądę i przez chwilę nie mam nic do robienia, to tylko dlatego, że o czymś zapomniałam 😛
W tym natłoku zajęć udało mi się znaleźć czas na ulepienie uszek z kapustą i grzybami. Takich jak się jadało w moim rodzinnym domu. Kiedyś Wam wspominałam, że zdarza mi się medytować, czyli „uciekać w pierogi”. Z uszkami u nas jest podobnie – kto je lepi, ten ma immunitet, przez chwilę może pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Od kiedy jestem matką, doceniam takie drobnostki 😉
Składniki na ciasto:
- 150 ml gorącej wody
- 275 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 1 łyżka roztopionego masła lub oleju
Do miski wlej gorącą wodę i wsyp pół łyżeczki soli. Woda nie może być wrząca, ale ma być wyraźnie gorąca. Dodaj przesianą mąkę, łyżkę płynnego masła i zagnieć gładkie, sprężyste ciasto. Odstaw je na chwilę, ale nie zapomnij przykryć szczelnie folią spożywczą, żeby nie obeschło.
Składniki na farsz:
- 50 dag kiszonej kapusty
- 25 dag mrożonych grzybów*
- 1 cebula
- 1 łyżka masła klarowanego
- 1-2 łyżki bułki tartej (opcjonalnie)
- przyprawy: sól, czarny pieprz
Grzyby rozmroź, wylej płyn, jeśli taki się pojawi. Pokrój je na mniejsze kawałki. Kapustę gotuj do miękkości z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Ugotowaną odciśnij z płynu na sicie albo durszlaku, a po przestygnięciu posiekaj najdrobniej jak się da.
Cebulę pokrój w niewielką kostkę i zeszklij na maśle, następnie dodaj grzyby i podsmażaj przez około 10 minut, aż odparuje z nich woda. Zdejmij z kuchenki. Kiedy ostygną, zmiksuj i połącz wszystkie składniki, dopraw solą i pieprzem do smaku.
Rozwałkuj cienko ciasto i wykrawaj niewielkie okręgi np. za pomocą literatki. Nakładaj łyżeczkę farszu na krążki ciasta i zlepiaj jak pierogi, po czym połącz ze sobą rogi.
Gotuj partiami we wrzącej osolonej wodzie z dodatkiem oleju (od wypłynięcia przez około 3 minuty).
Podawaj na przykład z postnym barszczem.
*borowiki lub/i podgrzybki
Cudnie prezentują się Twoje uszka! Ta kiszona kapusta to ciekawy dodatek, choć nie wiem czy zaakceptowałabym- tak jestem przyzwyczajona do swojej wersji…
Mnie też cały czas kręci i w miejscu usiedzieć nie mogę, dlatego już przed pójściem na macierzyński założyłam bloga. Stanowi to dla mnie namiastkę pracy 🙂 Choć przy małej też na brak pracy nie narzekam. To jakiś facet musiał nadać nazwę „urlop” macierzyński.
Ale dwójka dzieci to już wyzwanie 🙂 I szczęście 🙂
Pozdrawiam świątecznie!