Sos beszamelowy z musztardą
Nie ma jedynie słusznego przepisu na sos beszamelowy. Jedyne co jest w nim pewne to fakt, że zawsze składa się z masła i mąki, z których robi się jasną zasmażkę i mleka, którym reguluje się jego konsystencję – przyprawy można dobierać dowolnie w zależności od przeznaczenia sosu.
Do beszamelu można wsypać pieprz biały, czarny, zielony, czerwony, kajeński lub ziołowy. Klasyką jest dodatek gałki muszkatołowej, w niektórych przepisach wymaga się dodatku cebuli, goździka i ziela angielskiego. Jeśli masz taką fantazję, do smaku możesz dodać ostrą papryczkę, kapary albo świeże zioła lub na koniec wymieszać z utartym serem – uzyskasz w ten sposób sos serowy.
Można się też porwać na przygotowanie słodkiej wersji beszamelu z aromatyczną wanilią, imbirem, cynamonem, kardamonem czy anyżem.
Gęstość sosu też zależy od tego, do jakiego dania ma być wykorzystany. Rzadszy beszamel przydaje się np. do lasagne czy innych zapiekanych dań z surowym makaronem. Nieco gęstszy wzbogaci smak wszelkich zapiekanek, a ten o największej zawartości mąki w składzie przyda się tam, gdzie nie powinien się rozlewać, np. w croque madame i taką wersję podaję w poniższym przepisie.
Składniki (ok. 300 ml sosu):
- 2 łyżki miękkiego masła
- 2 łyżki mąki pszennej
- 250 ml mleka
- przyprawy: 2 łyżeczki ostrej musztardy (gładkiej lub ziarnistej), sól, czarny pieprz, pieprz kajeński
W rondelku o grubym dnie rozpuść masło (na średnim ogniu), następnie wsyp mąkę, smaż przez minutę, cały czas mieszając – najlepiej drucianą trzepaczką. Zdejmij rondel z kuchenki, dodaj musztardę i dokładnie ją rozprowadź. Wstaw ponownie na ogień.
Do rondelka wlej mleko i, nie przerywając mieszania, doprowadź do wrzenia. Gotuj przez około 2 – 3 minuty, ubijając, by nie dopuścić do powstania grudek i przypalenia. Kiedy beszamel zgęstnieje, zdejmij go z kuchenki i dopraw do smaku solą, pieprzem czarnym i solidną szczyptą kajeńskiego.