Quiche z wędzonym łososiem i porami
Quiche (kisz) to rodzaj tarty, a jego cechą charakterystyczną jest to, że nadzienie zawsze składa się z mieszaniny jajek i śmietany oraz dowolnych, ale zawsze wytrawnych, dodatków. To jedno z tych dań, które lubię za to, że pomagają w „sprzątaniu” lodówki. Masą śmietanowo-jajeczną można zalać praktycznie wszystko: resztki wędlin, serów, warzyw, grzybów. Nawet ziemniaki zapieczone w tej formie nabierają klasy.
Quiche to potrawa łatwa, ale przy jej przygotowaniu można się natknąć na kilka pułapek. Najważniejsza wskazówka, którą mogę Ci dać, to taka, żeby nie wykładać podpieczonego spodu na kuchenny blat, aby rozprowadzić na nim nadzienie. Przy ponownym wkładaniu do piekarnika na mur-beton rozlejesz masę. Dlatego najlepiej jest po prostu wysunąć blachę z formą, wlać nadzienie i ostrożnie wsunąć ją do środka. Druga sprawa: quiche w trakcie pieczenia nieco rośnie, ale później opada. Z tego powodu ważne jest dopasowanie odpowiednio szerokiej i wysokiej formy, żeby nie okazało się w trakcie, że spora część potrawy znajdzie się poza naczyniem.
Dzisiaj przedstawiam wersję nieco odchudzoną, ponieważ nie wykorzystałam samej kremówki, lecz wymieszałam ją z mlekiem (jeśli nie liczysz kalorii lub masz taką ochotę, możesz mleko zastąpić śmietanką). Przepis na quiche przygotowałam specjalnie do 15. numeru magazynu KOCIOŁ. Bohaterami tego numeru są kiełki i śmietana.
Składniki na spód (forma do tarty o średnicy 26 cm):
- 100 g zimnego masła
- 200 g mąki pszennej
- 2 żółtka
- 1 – 2 łyżki lodowatej wody (opcjonalnie)
- ⅓ łyżeczki soli
Nadzienie:
- 2 pory (białe i jasnozielone części)
- 2 łyżki masła
- 200 g wędzonego na zimno łososia
- ½ szklanki (125 ml) śmietanki 30%
- ½ szklanki (125 ml) mleka
- 4 duże jajka
- 60 g utartego parmezanu
- sól i pieprz
Najpierw przygotuj ciasto: zimne masło posiekaj z mąką, dodaj żółtka, sól i zagnieć szybko ciasto. Jeżeli jest taka konieczność, dodaj wodę, żeby składniki łatwiej się połączyły. Gotowe ciasto owiń w folię i wstaw do lodówki na godzinę.
Po tym czasie ciasto rozwałkuj, przełóż na formę do tarty o średnicy nie mniejszej niż 26 cm, nakłuj widelcem, przykryj papierem do pieczenia i obciąż np. fasolą. Piecz z obciążeniem przez 15 minut w 190°C, następnie kolejny kwadrans bez obciążenia.
W międzyczasie zrób nadzienie: pory opłucz pod zimną, bieżącą wodą, osusz i pokrój w talarki. Na patelni rozgrzej masło i podsmaż pory przez 5 minut, aby zmiękły. Oprósz je solą i pieprzem, odstaw do przestygnięcia.
4 jajka wbij do miseczki, dokładnie roztrzep i połącz z mlekiem oraz śmietanką 30%. Wsyp utarty parmezan, szczyptę soli (nie za dużo, bo łosoś i ser są dość słone), świeżo mielony pieprz wg uznania i zmiksuj. Do płynnej masy dodaj podzielonego na mniejsze kawałki łososia i podsmażonego pora.
Masę wylej na podpieczony spód i równomiernie rozprowadź składniki. Aby uniknąć rozlania masy przy przenoszeniu, lepiej zrobić to, wysuwając formę z piekarnika, bez wykładania jej na kuchenny blat.
Piecz przez 40 – 50 minut w 180°C, aż quiche nabierze złotobrązowego koloru i będzie ścięty na brzegach, lecz na środku jeszcze lekko trzęsący się. Po upieczeniu studź na kratce przez 20 minut, następnie pokrój i serwuj w towarzystwie lekkiej sałatki.
Uwielbiam quiche i domowe ciasto kruche. Jest ono lepsze niż tarta z ciasta francuskiego. Jeśli lubisz takie smaki wypróbuj quiche lorraine z karczochami. Jedno z najlepszych!