Dżem truskawkowo-pomarańczowy + sok w bonusie
Wchodząc do czyjegoś mieszkania, nawet z zamkniętymi oczami, od razu wiadomo, czy ktoś w nim żyje, czy traktuje tylko jako noclegownię. Codzienne przygotowywanie posiłków, pieczenie ciast, robienie przetworów otula przestrzeń ciepłym szalem zapachów i dodaje przytulności. Ja w takich miejscach czuję się od razu jak u siebie. Perfumowane wnętrza kojarzą mi się bardziej z bezosobowymi galeriami handlowymi.
Jeśli chcecie, żeby w Waszych domach pięknie pachniało, to nie kupujcie odświeżaczy powietrza, tylko róbcie dżemy! Odurzający zapach gotujących się truskawek i pomarańczowej skórki długo unosi się w powietrzu. Jesienią czy zimą, kiedy otworzycie słoik, poczujecie się jak w czerwcowy dzień i przybędą miłe wspomnienia.
Składniki (na 9-10 słoiczków 200 ml dżemu i 5 słoiczków soku):
- 4 kg truskawek
- 1 kg cukru
- 2 spore pomarańcze (bio!)
- opcjonalnie 30 g pektyny + szklanka cukru
Truskawki umyj, następnie poobrywaj szypułki. Większe sztuki poprzekrawaj na pół.
Truskawki umieść w garnku o pojemności około 6 litrów i zasyp cukrem. Kiedy puszczą sok, zacznij podgrzewać na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając.
Po jakimś czasie truskawki się zagotują i będą pływać w syropie. Zbierz ten sok do słoiczków np. za pomocą chochelki i sitka. Zakręcaj słoiki, póki sok jest gorący i odstawiaj je do góry dnem. Jeśli pokrywki po ostudzeniu będą wklęsłe, to nie trzeba pasteryzować.
Pomarańcze wyszoruj starannie i sparz wrzątkiem. Zetrzyj pomarańczową skórkę, obierz z albedo (czyli z białej skórki) i pokrój miąższ w dość drobną kostkę.
Do garnka z truskawkami wrzuć startą skórkę i miąższ. Gotuj przez dwie, trzy godziny, często mieszając. Po tym czasie sprawdź, czy dżem osiągnął odpowiednią konsystencję (odłóż odrobinę na chłodny talerzyk i odstaw do wystygnięcia).
Kiedy dżem będzie gotowy, nakładaj go do wyparzonych, najlepiej gorących słoików i od razu zakręcaj. Odstaw je na pół godziny denkami do góry. Jeśli po obróceniu słoików zakrętki będą wklęsłe, to nie ma potrzeby, żeby dżem dodatkowo pasteryzować.
Gdy chcesz mieć nieco więcej dżemu i spędzić mniej czasu przy dżemowaniu, to po godzinie od wrzucenia pomarańczy dodaj pektynę rozrobioną w szklance cukru. Po pięciu minutach można przekładać dżem do słoików.
Piękne zdjęcia ! Sam widok pachnie oszałamiająco. Dzięki 🙂
to ja dziękuję :*
Ja też lubię kiedy w domu pachnie gotowaniem, to najlepszy zapach jaki może się roznosić 🙂