Chutney (czatni) z czerwonej porzeczki
Chutney, czatnej, czatni czy też gąszcz to słodko-kwaśny, aromatyczny i pikantny sos na bazie owoców z dodatkiem rozmaitych korzennych przypraw. Te pierwsze nazwy pochodzą ze Wschodu, a dokładnie z Indii, gąszcz to nasz rodzimy, słowiański wynalazek, o którym zapomnieliśmy.
Kultury, między innymi te kulinarne, przez wieki łączyły się i mieszały, czerpiąc z siebie to, co najlepsze. Polskę od zawsze przecinała dość rozbudowana sieć szlaków handlowych. W naszym kraju nie było więc trudno o orientalne przyprawy i zamożni chętnie z nich korzystali, łącząc je z lokalnymi produktami. Kuchnia staropolska pachniała szafranem, imbirem, cynamonem i była bardzo pieprzna.
Ten sos z czerwonych porzeczek, na który podaję tutaj przepis, powodzeniem może zastępować keczup, który też jest gąszczem – pomidor to przecież jagoda. I na pewno doda nam splendoru, gdy wyskoczymy z takim słoiczkiem podczas posiłku. Świetnie podbija smak serów i wędlin. Dzięki zawartości cukru i dość dobremu wysmażeniu, czatni po otwarciu może postać w lodówce nawet dwa tygodnie, chociaż przeważnie znika szybciej.
Składniki (co najmniej 5-6 słoiczków 200 ml):
- 2 kg czerwonej porzeczki
- 300 g cukru trzcinowego
- 125 ml octu jabłkowego lub winnego 6%
- przyprawy: 12 goździków, 1 łyżeczka ziaren zielonego pieprzu, 1 łyżeczka ziela angielskiego, 3/4 łyżeczki mielonego cynamonu, 2 spore gałązki świeżego rozmarynu
Porzeczki opłucz i poodrywaj od gałązek. Wsyp do szerokiego garnka z grubym dnem i dodaj cukier oraz ocet. Podgrzewaj na małym ogniu, aż owoce puszczą sok i zaczną się rozpadać.
Wsyp wszystkie przyprawy za wyjątkiem rozmarynu. Gotuj na małym ogniu przez 30 minut (bez pokrywki).
Po tym czasie przetrzyj starannie porzeczkową pulpę przez gęste, najlepiej metalowe, sitko. Pozbędziesz się w ten sposób kłopotliwych pestek i rozdrobnisz bogate w pektyny skórki.
Do przetartych porzeczek dodaj dwie gałązki rozmarynu i gotuj nadal na małym ogniu bez przykrywki, aż uzyskasz satysfakcjonującą konsystencję (mój odparowywał przez 1,5 godziny). Sprawdzaj ją od czasu do czasu wykładając odrobinę sosu na zmrożony talerzyk. Sos może być rzadszy jak keczup albo gęstszy, niemal jak galaretka.
W przypadku gęstego sosu wychodzi około 5 słoiczków po 200 ml. Rzadszego sosu będzie, rzecz oczywista, więcej.
Gdy czatnej będzie gotowy, wyjmij rozmarynowe gałązki i przełóż go do gorących, wyparzonych słoiczków. Odstaw je do wystygnięcia, stawiając je na zakrętkach.
Nie trzeba pasteryzować.
Oj takie pyszności uwielbiam z camembertem 😉 mogę smaki
Zrobiłam. Bardzo dobry.