Cake pops pająki na HallowINKI
Jeśli miałabym Ci wytłumaczyć, co to takiego cake pops, to powiedziałabym, że to po prostu małe bajaderki na patyczku. Świetny sposób na podarowanie „drugiego życia” zeschniętym kawałkom ciasta. Bardzo lubię taki kulinarny recycling.
Ciasto do cake popsów nie musi być stare, można również użyć świeżego, tylko trzeba pamiętać, żeby to były ciasta bez kremów i owoców. Najlepsze są piaskowe, jogurtowe czy biszkopty – takie, które łatwo się kruszą i będą się dobrze łączyć ze spoiwem w postaci dżemu, powideł, serka mascarpone czy innego kremu. Z urodzinowego tortu bajaderek nie ulepisz.
Z okazji Halloween postanowiłam zaszaleć i przygotowałam cake pops w kształcie przerażających pająków. Nóżki zrobiłam z czekolady plastycznej, ale równie dobrze mogą się do tego celu nadać na przykład odpowiednio spreparowane precelki wbite w korpus pająka. Jeśli ktoś lubi, to może do tego użyć „kabli” z lukrecji.
Składniki na murzynka z Inką (mała keksówka):
- 1 jajko
- 75 g roztopionego, ostudzonego masła
- 75 g mleka (około ⅓ szklanki)
- 100 g nierafinowanego cukru trzcinowego
- 150 g mąki pszennej
- 1 łyżka karobu albo kakao
- 2 czubate łyżki klasycznej kawy zbożowej Inka
- ½ łyżeczki cynamonu
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- masło i bułka tarta do przygotowania formy albo papier do pieczenia
Piekarnik rozgrzej do 175°C.
Jajko zmiksuj z masłem, mlekiem i cukrem. Suche składniki: mąkę, karob, Inkę, cynamon i sodę oczyszczoną połącz, następnie wsyp do płynnych składników i wymieszaj do połączenia składników.
Ciasto wylej do przygotowanej formy i piecz przez około 30 minut – do suchego patyczka. Upieczone ciasto wystudź na kratce.
czekolada plastyczna na nóżki pająków:
- 60 g gorzkiej czekolady
- 30 g płynnego miodu (użyłam lawendowego)
- przeźroczysta folia spożywcza
Kiedy ciasto się piecze albo dzień wcześniej przygotuj czekoladę plastyczną, z której ulepisz nóżki pająków.
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej: metalową albo szklaną miskę z pokruszoną czekoladą połóż na garnku z gotującą się wodą tak, aby dno naczynia nie dotykało powierzchni wody.
Kiedy czekolada się rozpuści, ostrożnie zdejmij miskę z garnka, odstaw na 5 minut, po czym do czekolady wlej miód. Wymieszaj do połączenia składników. Tak powstałą masę wylej na folię, rozsmaruj na grubość około 2 – 3 mm i przykryj drugim arkuszem folii. Odstaw na kilka godzin do stężenia, nie wkładaj do lodówki.
Składniki na cake popsy pająki (20 sztuk)
- murzynek z powyższego przepisu
- około 200 g powideł śliwkowych albo dżemu z czarnej porzeczki
- 200 g gorzkiej czekolady
- 1 łyżka masła
- 20 grubych patyczków do szaszłyków albo lizaków
Wystudzone ciasto przełóż do malaksera i rozdrobnij. Do sproszkowanego ciasta dodaj powidła albo dżem i zmiksuj ponownie, żeby się połączyły albo dokładnie wymieszaj łyżką. Masę przełóż do miski, przykryj folią i wstaw do lodówki na godzinę.
Po godzinie wyjmij masę z lodówki, łyżką nabieraj porcje ciasta (o wadze około 30 g) i uformuj kule, tocząc je w dłoniach. Wstaw do lodówki na kolejną godzinę.
W metalowej albo szklanej misce umieść pokruszoną czekoladę i masło, następnie rozpuść je w kąpieli wodnej.
Schłodzone kulki ciasta nadziewaj na patyczki i obtaczaj w rozpuszczonej czekoladzie. Odkładaj na kratkę patyczkiem do góry, aby czekolada stężała.
Składanie pająków:
Czekoladę plastyczną pokrój na pasy o szerokości 5 mm. Z każdego pasa utocz wałeczek – czekolada pod wpływem ciepła dłoni stanie się plastyczna. Jeśli za bardzo się rozgrzeje, przerwij czynność i zajmij się kolejnym kawałkiem.
Wałeczki pokrój na kawałki o długości około 5 cm – to będą nóżki. Gdy masa jest plastyczna, bez trudu przyklei się to oblanych czekoladą cake popsów.
Z pozostałych kawałków czekolady możesz ulepić małe kuleczki i zrobić z nich oczy pająków. Opcjonalnie oczy możesz udekorować czerwonym lukrem.
Gotowe pająki przechowuj w lodówce.
/wpis zawiera lokowanie produktu/