Biała kiełbasa pieczona w garnku rzymskim
Gdyby pobawić się w grę w skojarzenia, to jestem pewna, że większość Polaków na hasło „Wielkanoc” odpowiedziałaby „biała kiełbasa”. I faktycznie, tradycyjnie od wieków specjał ten wyrabiano specjalnie na to święto, przyprawiając obficie majerankiem, czosnkiem i pieprzem. Podawano ją w rozmaity sposób – gotowaną, parzoną, pieczoną, smażoną, w żurku, w ziemniaczanych babach. Od innych kiełbas odróżnia ją przede wszystkim to, że nie dodaje się do niej soli peklującej, od której mięso zabarwia się na apetyczny, różowy kolor (i jest przy okazji trochę dłużej zdatne do spożycia). Biała kiełbasa po przekrojeniu powinna być zatem… szara. Polecam lekturze wywiad z Józefem Konarczakiem, który w opinii poznaniaków robi najlepszą białą kiełbasę.
Testując różne przepisy, poszukiwałam przy okazji prawdziwej szarej kiełbasy. Niestety, żaden z zakupionych przeze mnie produktów nie chciał mieć tego koloru, tylko kusił nieśmiertelnym różem.
Składniki (3 duże, 6 małych porcji):
- 6 białych surowych kiełbas
- 2 cebule
- 3 łyżki oleju
- przyprawy: 3 ząbki czosnku,1 łyżeczka majeranku, 4 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, sól, świeżo mielony czarny pieprz
chrzan ze śmietaną:
- 100 g tartego chrzanu ze słoiczka
- 100 g kwaśnej śmietany 18%
- przyprawy: sok z 1/2 cytryny, sól, cukier
Garnek rzymski namocz przez 15 – 20 minut w letniej wodzie i wytrzyj do sucha.
Cebulę posiekaj, wrzuć do garnka rzymskiego, dodaj przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, ziele angielskie, majeranek i liście laurowe. Wlej olej, wymieszaj dokładnie.
Kiełbasy nakłuwaj w kilkunastu miejscach za pomocą np. wykałaczki – zapobiegnie to pękaniu w trakcie pieczenia (jak widać na zdjęciu, do jednej się nie przyłożyłam i wybuchła). Tak przygotowane kiełbasy ułóż w garnku rzymskim, następnie wstaw naczynie do zimnego piekarnika i ustaw go na 180°C. Piecz przez 45 minut do godziny od kiedy osiągnie tę temperaturę. Na ostatni kwadrans zdejmij pokrywkę, aby kiełbasa mogła się zrumienić.
Jeśli nie masz garnka rzymskiego, to możesz upiec białą kiełbasę w zwyczajnym naczyniu żaroodpornym z pokrywką z tą różnicą, że trzeba będzie dolać troszkę wody i możesz całość załadować do już nagrzanego piekarnika.
Podawaj z sosem śmietanowo-chrzanowym, którego wykonanie jest banalnie proste. Wystarczy po prostu wymieszać śmietanę z tartym chrzanem i doprawić do smaku sokiem z cytryny, szczyptą soli i cukru.
Uwielbiam białą kiełbasę. Ale ten garnek to mnie dopiero zaskoczył. Co to za cudo?
Garnek rzymski to coś pośredniego między szklanym naczyniem do zapiekania a modnym ostatnio tażinem. Można w nim zrobić wszystko! 🙂
Też się zastanawiam nad kupnem. Gdzie kupowałaś swoje?
To naczynie ze zdjęcia dostałam od Mamy, a ona kupiła je na giełdzie staroci za jakieś grosze 🙂
Świetny blog naprawde – duzo sie dowiedziałem