Pełnoziarniste naleśniki z serem i różowymi winogronami
Dżizas, ale gorąco w tym Wrocławiu. Patelnia normalnie. A jak już jesteśmy przy patelni, to jakiś czas temu zrobiłam na obiad takie naleśniki, jak widać na zdjęciach poniżej. Czasami, kiedy z upału mózg odmawia posłuszeństwa i kulinarna wena zaczyna ostro kuleć (a apetyty hodowanych w domu mężczyzn wręcz przeciwnie) warto zwrócić się w stronę nieśmiertelnej klasyki – nie znam nikogo, kto odmówiłby naleśników z serem 🙂 Powrócę też przy okazji do tematu potraw dla niemowląt (lato im zdecydowanie sprzyja). Głodzilla jest już starszy, ale wkrótce doczekamy się nowego przychówku, więc trzeba sobie zrobić mały katalog, żeby było z czego wybierać. Na razie będę się skupiała na starszych niemowlętach.
Okolice 11. miesiąca życia dziecka to czas, kiedy rozpoczyna się jego przygoda z nabiałem. Winogrona w diecie Małego Człowieka pojawiają się jako jedne z pierwszych owoców, przeważnie w postaci soczków (podając owoc trzeba tylko uważać na pestki – jestem już pod trzydziestkę i nadal mnie irytują) – można zatem się pokusić o zaznajomienie Szkraba z takim daniem, tym bardziej, że będzie on w stanie samodzielnie wziąć je w łapkę (i nieźle się bawiąc, solidnie napaskudzić :P).
Składniki na naleśniki (około 15 szt):
- 500 ml mleka
- 250 ml wody gazowanej
- 2 jaja
- 280 g mąki pszennej pełnoziarnistej (typ 1800)
- 110 g mąki pszennej (typ 650)
- 1/2 łyżeczki soli
- 70 ml oleju rzepakowego
Do pojemnego naczynia wlej wodę, mleko, olej, wbij jajka i zmiksuj. Następnie wsyp obie mąki i sól. Ponownie zmiksuj, nie może być żadnych grudek. Odstaw ciasto na pół godziny, aby mąka napęczniała – po tym czasie lekko zgęstnieje. Smaż na porządnie rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu (wystarczy ten w cieście naleśnikowym).
Składniki na farsz:
- 50 dag półtłustego twarogu
- 3 łyżki jogurtu greckiego
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
Filozofii w wykonaniu nie ma absolutnie żadnej – po prostu wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, możesz je zmiksować za pomocą blendera. Porcje tak przygotowanego sera rozsmarowuj na naleśnikach i składaj tak, jak lubisz.
winogrona:
- 20 dag różowych winogron
- 2 łyżeczki syropu klonowego
- 1/2 łyżeczki cynamonu
Umyte winogrona przekrój na pół i wypestkuj. Przełóż je do rondelka, dodaj syrop klonowy i cynamon. Mieszaj cały czas, aby nie dopuścić do przypalenia. Podgrzewaj na małym ogniu aż staną się szkliste i puszczą sok. Polej nimi naleśniki i podawaj 🙂
Uwielbiam takie naleśniki! 🙂
Nie polecam przepisu, naleśniki ciapa i mało smaczne. Olej w cieście -zly pomysl. Klapa
Cudownie podane naleśniki:)
Po raz kolejny gratuluję inwencji niebanalnym podawaniu banalnych dań.Pozdrawiam rześko w te upalne dni.
bardzo lubię te naleśniki, najlepsze z twarożkiem 😉
Jeśli uda nam się spotkać, to już wkrótce poznasz nawet dwie osoby, które nie tkną naleśników z serem. Właściwie osóbki. Ich imiona to Dominik i Łucja 😀
Mali zwyrodnialcy 🙂
No wiesz! Ja cały czas mam nadzieję, że z tego wyrosną…
Witam ponownie, robiąc coś z Twoich przepisów mam zawsze ten sam problem, brak odpowiedniej mąki. Czy do naleśników mogę wykorzystać mąkę pszenną razową ? I jeszcze jedno zapisałam się na piątkowe warsztaty, uwielbiam piec ciasta. Moja prośba żebym trafiła właśnie do grupy piekącej ciasto korzenne. Pozdrawiam !
Aniu, jest niewielka różnica między mąką razową (typ 2000) a mąką graham (typ 1800) – spokojnie możesz użyć jej zamiast podanej w przepisie. Sugerowałabym jednak, żeby była domieszka mąki niższego typu (chlebowej, tortowej), żeby naleśniki były lżejsze.
A co do warsztatów – to nie ja je prowadzę – pomyliłaś Agaty 🙂
Pozdrawiam!
Dzięki za radę, naleśniki zrobiłam, mąkę pomieszałam i wyszły bardzo dobre. Bardzo mi się podobało, że nie musiałam za każdym nowym naleśnikiem smarować patelni. A co do warsztatów, to ciekawe, gdzie zapisała mnie koleżanka. Byłam przekonana, że do Ciebie. Szkoda ! Pozdrawiam!