Zakwas żytni na świąteczny żurek
Dzisiaj jest ostatni moment, aby nastawić zakwas na żurek i zrobić test, czy faktycznie domowy jest o niebo lepszy od każdego kupnego. Jeśli Wam posmakuje, to w czwartek możecie powtórzyć proces, by w niedzielę ugotować prawdziwy, tradycyjny żur 😉 Ja będę gotować swój jutro i, oczywiście, umieszczę tutaj przepis.
Jeśli nie jesteście pewni, czy chleb, który macie jest w 100% razowy bez żadnych polepszaczy, to lepiej go nie dodawajcie do zakwasu na żur, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wam spleśnieje. Bez skórki zakwas też się uda 😉
Składniki (słoik o pojemności 900 ml):
- 1 szklanka mąki żytniej razowej (może być z otrębami)
- około 600 ml letniej przegotowanej wody
- 2 – 3 ząbki czosnku
- 2 małe liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- ususzona skórka razowego chleba (opcjonalnie)
Do wyparzonego słoika wsyp mąkę i zalej ją wodą. Wymieszaj dokładnie, po czym dodaj zgniecione i ponacinane w kilku miejscach ząbki czosnku, ziele angielskie i liście laurowe oraz skórkę z chleba. Przykryj ściereczką/papierowym ręcznikiem/serwetką, obwiąż gumką i odstaw w ciepłe, ciemne miejsce na 3 – 4 doby. Po tym czasie przechowuj szczelnie zamknięty zakwas w lodówce (ponoć do 2 tygodni, u mnie jeszcze nigdy tyle nie postał).
Nie ma nic lepszego od żurku zrobionego na domowym zakwasie 🙂
Czy musi być mąka razowa? W RPA jest tylko zwyczajna żytnia…
Może być zwyczajna żytnia 🙂
Zrobiłam na zwykłej dokładnie wg przepisu (bez chleba), najpierw był glutowaty, potem na wierzchu pojawiła się pleśǹ,
Może mąka stara? Płynu też ubyło, wsiąkł w mąkę?
Co rozumiesz przez glutowaty? Jeśli mieszanina okazała się zbyt gęsta, można było dolać wody 🙂 Różne mąki mają różną chłonność. Po wymieszaniu mąki z wodą po jakimś czasie mąka powinna osiąść na dnie naczynia. Część wody mogła wyparować i część na pewno została wchłonięta przez mąkę. Pleśń mogła być już w mące, może na naczyniu, w powietrzu – jeśli coś pływało po powierzchni (np. przyprawy), to miała na czym rosnąć.
Zakwas na żur nastawiam bez czosnku i przypraw.Czosnek i przyprawy dodaję w czasie gotowania wywaru .Zurek pięknie pachnie. a zakwas nie śmierdzi. 80+
Halszko, można i tak. Nie wiem tylko, skąd pomysł, że zakwas z czosnkiem i przyprawami śmierdzi…