Risotto z dynią, gorgonzolą i pomidorkami
Kiedyś już pisałam, że robienie risotto jest dla mnie formą medytacji. Lubię patrzeć, jak masło, roztapiając się powoli, łączy się delikatnymi strużkami z rozgrzaną oliwą. Zapach szklącej się cebuli działa na mnie kojąco, a mieszanie ryżu, który w pierwszej fazie z mlecznych ziarenek zamienia się w szkliste paciorki, nieodmiennie kojarzy mi się z kulinarną alchemią.
To danie dość czasochłonne, wymagające mieszania i ciągłej uwagi, ale odwdzięcza się aksamitną konsystencją i daje praktycznie nieograniczone pole do eksperymentów ze smakami.
Na pożegnanie zimy przygarnęłam ze sklepowej półki ostatnią dynię piżmową. Nie wiem, czemu to zrobiłam, bo nie należy do moich ulubionych. Leżała jednak tak samotnie, a ja czasem mam adopcyjne zrywy. Znalazłam w końcu dla niej zastosowanie.
Dynia, która jest łagodna, nieco mdła i słodkawa, dodana do risotto podkreśla jego kremowy charakter i stanowi dobre tło dla zadziornej gorgonzoli. Całość podana ze słodko-kwaśnymi pieczonymi pomidorkami koktajlowymi i okruchami sera nabiera wyrazistego charakteru.
Składniki (3 porcje):
- ½ niewielkiej dyni piżmowej albo 5 łyżek piure z dyni
- około 200 g pomidorków koktajlowych
- 1 mała cebula drobno posiekana
- 1 łyżka oleju rzepakowego lub oliwy
- 1 kopiasta łyżka masła
- 250 g ryżu do risotto (np. arborio)
- około 750 ml gorącego bulionu warzywnego
- 100 g gorgonzoli
- przyprawy: sól, pieprz, oregano (opcjonalnie)
Rozgrzej piekarnik do 200ºC. Wstaw do niego połowę wydrążonej dyni (nie musisz jej obierać), po 10 minutach dołóż pomidorki koktajlowe ułożone w naczyniu żaroodpornym rozcięciami ku górze. Pomidorki możesz lekko oprószyć solą, skropić oliwą i posypać np. oregano, ale nie jest to konieczne. Piecz około 15-20 min, aż dynia będzie miękka a pomidorki się podsuszą.
W szerokim garnku o grubym dnie rozgrzej 1 łyżkę oleju lub oliwy i dodaj masło. Wrzuć posiekaną cebulę i smaż przez 2 minuty. Następnie wsyp ryż i, cały czas mieszając, smaż, aż stanie się szklisty – wtedy zacznij stopniowo dolewać wywar warzywny. Ogień pod garnkiem powinien być umiarkowany, żeby płyn za szybko nie odparowywał.
Gdy ryż wchłonie prawie cały płyn, dolej kolejną partię. Smaż, często mieszając, żeby uwolnić z ryżu skrobię i jednocześnie nie pozwolić, by przywarł do dna garnka. Jeśli zużyjesz cały bulion, a ryż nadal będzie twardy, możesz się ratować wrzątkiem. Pamiętaj, żeby ognień pod garnkiem nie był zbyt duży.
W przerwie między jedną a drugą dolewką wywaru wyjmij łyżką miąższ z upieczonej dyni i zmiksuj go na piure. Kiedy ryż będzie al dente dodaj do niego około 5 łyżek piure. Do gorącego risotto wmieszaj również większość pokruszonej gorgonzoli, część zostawiając do dekoracji. W razie potrzeby dopraw do smaku.
Podawaj z okruchami sera i pieczonymi pomidorkami.