Żytni zakwas na żurek II
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego do produkcji domowego zakwasu na żur często używa się skórki z razowego chleba? To proste – po to, aby poprzez stworzenie korzystniejszych warunków przyspieszyć namnażanie bakterii kwasu mlekowego. Jeszcze szybszą metodą jest dodanie łyżki aktywnego zakwasu żytniego (równie dobrze sprawdzi się suszony). Czyli mamy kolejny powód, aby sobie takiego stwora wyhodować, kupić albo wysępić od znajomego czy za pośrednictwem Zakwasowej Mapy Polski.
Wczoraj pokazywałam Wam żurek ugotowany z użyciem żytniego zakwasu, który na co dzień służy mi do pieczenia chleba (na razowej mące). Dzisiaj przyszła kolej na szybki w wykonaniu zakwas na żur na bazie zakwasu chlebowego, który może być gotowy już po 24 godzinach. Jego konsystencja przypomina emulsję. Jest czymś pośrednim między zakwasem używanym do pieczenia chleba a tradycyjnym, mocno uwodnionym zakwasem do gotowania żurku. Ugotowana na nim zupa jest aksamitna.
Czyli, podsumowując, żurek można ugotować na typowym zakwasie (sklepowym albo własnej hodowli), na zakwasie chlebowym i na „hybrydzie”.
Składniki:
- 1-2 łyżki żytniego zakwasu chlebowego
- 250 ml letniej wody
- 5-6 łyżek żytniej mąki żurkowej (typ 720)
- 2 ząbki czosnku
Czosnek obierz, przekrój wzdłuż na pół.
Rozmieszaj mąkę z wodą i zakwasem. Dodaj czosnek. Przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce na 1-3 dni w zależności od tego, jak bardzo kwaśny lubisz.
Świetna sprawa, taki właśnie chcę zrobić, na zakwasie razowym 🙂
Bardzo fajne przepisy na żurek. Chętnie bym zrobiła, ale na zakwasie własnej roboty. Jak go zrobić ?
Chodziło mi o zakwas chlebowy oczywiście
Kolejny raz już korzystam z tego przepisu, dzięki temu jemy wreszcie domowy żurek. Do tej pory jak kisiłam żur bez zakwasu chlebowego to raz wychodził a raz nie, często pleśniał, ale odkąd korzystam z zakwasu wszystko jest ok. Dziękuje i pozdrawiam.